Top
waza ceramiczna, misa ceramiczna

Czy tworzenie rzeczy to sztuka czy rzemiosło? A może rękodzieło? Kto stwierdzi czym jest ceramika artystyczna, czym ceramika użytkowa ? Gdzie zaczyna się sztuka? Czym jest sztuka? Powtarzalna manufaktura czy odlewanie z form – też zawiera elementy sztuki. Ktoś te formy gipsowe musi stworzyć na wzór ‘tzw. formy Matki”. Ktoś te motylki i kwiatki musi wpędzlować w odlane kształty, kobaltami i farbami szkliwnymi (tlenkami metali) miedzi, cynku, żelaza, tytanu…

Rutyna nie jest złem. Setki godzin spędzonych na fortepianie przy powtarzalnych etiudach i tykającym metronomie. Nie bez powodu przywołuję muzykę klasyczną. To dyscyplina. Tak jak i matematyka. A jedna moja półkula mózgowa to inżynier.

Któryś z wielkich twórców rzekł kiedyś ,,najpierw opanuj technikę, a potem możesz improwizować” Picasso?  A mędrzec rzekł, ,,aby wąż mógł poznać zwoistość swojej natury musi przejść przez rurkę od babusa”. Wszyscy się uczymy. Oby jak najdłużej zanim zaczniemy improwizować. Czy sztuka czy rękodzieło?

 

Gdybym miał pamięć i talent by odtworzyć moje sny i wizje, tak jak geniusze widząc coś czy słuchając czegoś potrafili i potrafią to robić – to byłbym w innym miejscu tej narracji. Prawdopodobnie nie pisząc nic na ten temat. Ale jest tu i teraz. W rurce od babusa grając swoje etiudy na kole garnacarskim.

Ceramika artystyczna - galeria i sklep garymisaki.com

Talerz ceramiczny

Wpisz swój komentarz

v

Ceramika Artystyczna Gary Misaki
Translate »
You don't have permission to register

Reset Password